Finder du ikke det niveau eller hold, du søger, er du altid velkommen til at kontakte os på info@fof-aalborg.dk.
Finder du ikke det niveau eller hold, du søger, er du altid velkommen til at kontakte os på info@fof-aalborg.dk.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Lørdag 15.11.2025 | 13:00-16:00 | FOF Aalborg | Helle Bonde Jensen |
Helle er en erfaren og alsidig fagperson med en dyb passion for hundes sundhed, trivsel og velvære. Hun har gennem årene opbygget en omfattende faglig værktøjskasse gennem en lang række specialiserede kurser og uddannelser – og hun brænder for at dele sin viden med andre.
Hun er uddannet hundetræner ved Danmarks civile Hundeførerforening (DCH) og har efterfølgende videreuddannet sig som hundemassør, hundefysioterapeut og Waterwalker-instruktør – alle uddannelser taget ved Biodyr. Derudover har hun gennemført kurser i laserterapi ved både Biodyr og Eickemeyer, hvilket giver hende en bred faglig ballast i arbejdet med smertebehandling og genoptræning.
Helle har også specialiseret sig i Kranio Sakral Terapi til dyr via Biodyr og Center for Dyreterapi samt i telepati med dyr gennem uddannelse hos Ditte Young. Som Veterinær Ernærings Terapeut, uddannet ved Veterinær Ernærings Terapi Center, har hun et indgående kendskab til, hvordan ernæring påvirker både hundens fysiske og mentale sundhed.
Sideløbende med sit behandlerarbejde er Helle ejer af en hundesalon, hvor hun kombinerer sine faglige kompetencer med praktisk pleje og grooming. Hun underviser desuden på Hundefrisør Uddannelser, hvor hun deler sin mangeårige erfaring og viden, så kommende hundefrisører lærer at pleje og håndtere hunde korrekt, trygt og professionelt.
Med en coachuddannelse fra Henriette Søvind og undervisningserfaring i førstehjælp til både mennesker og hunde, formår Helle at skabe trygge og læringsrige rammer. Hun er en engageret underviser, som guider med nærvær og indsigt – altid med hundens trivsel og relationen mellem dyr og menneske i centrum.