Vil du med til online undervisning? Se alle vores online kurser!
Se online kurserVil du med til online undervisning? Se alle vores online kurser!
Se online kurserDe fleste aktiviteter med fysisk fremmøde - med enkelte undtagelser - sættes i bero til og med foreløbigt torsdag den 20. maj, til det af myndighederne meldes ud, at det igen er forsvarligt at genoptage vores undervisning.
Se mereVed cand.mag. Nick Bo Madsen
Mens vi i spænding afventer, hvordan briternes skæbne former sig i de kommende år efter Brexit, kan vi passende kaste os over den utroligt righoldige og spændende engelske litteratur.
Kurset er en tour de force gennem ikke mindre end tusinde års engelsk litteratur fra det oldengelske episke heltedigt Beowulf (der delvis udspiller sig på dansk jord) og frem til en af science fiction-genrens store pionerer, H. G. Wells.
Imellem disse to historiske yderpunkter skal vi blandt andet læse middelalderens saftige Chaucer og renæssancens evige Shakespeare. Vægten er imidlertid lagt på 1800-tallet, der spænder fra den visionære William Blake og den ultimative inkarnation af romantikken i skikkelse af ægteparret Mary og Percy Byshe Shelley til mere realistiske og humoristisk sædeskildrende forfattere som George Eliot, Jane Austen og Charles Dickens.
Blandt tænkerne vil vi kaste os over Thomas Mores politiske satire Utopia og to af de fremmeste både lidenskabelige og videnskabelige fortalere for kvindefrigørelsen: Mary Wollstonecraft og John Stuart Mill.
Download læseplan for foråret 2021 - revideret 12/4
Onsdage kl. 9.00-12.00
Hold nr.: 6096
Bemærk venligst: Litteraturholdet starter denne sæson onsdag 20. januar og slutter onsdag 12. maj (i alt 15 mødegange).
Undervisningen vil være online fra onsdag d. 20/1 og frem, til vi igen kan mødes fysisk i Solsalen.
Om Nick Bo Madsen
Nick Bo Madsen er cand.mag. i Filosofi og Nordisk Litteratur. Ekstern lektor ved Medievidenskab, Aarhus Universitet.
Litteratur, kultur og filosofi er en del af Kulturhøjskolen.