Skip to content
Gymnastik for kvinder 60+ ved FOF Aarhus

Træning for 60+

Vil du bevæge hele kroppen i et roligt tempo og med fokus på velvære? På Træning for 60+ får du skånsom og varieret træning, hvor hele kroppen bliver arbejdet igennem. 

Vi starter med øvelser for hoved, nakke, skuldre og arme og bevæger os videre til bækken og hofter. Der er fokus på både balance og styrke, og vi laver gulvøvelser, der styrker mave og ryg. Træningen foregår i et roligt tempo og afsluttes med strækøvelser og en afslappende powernap.

Som deltager på holdet vil du:

  • bevæge kroppen skånsomt og grundigt
  • styrke balancen og øge din mobilitet
  • opnå øget velvære og kropsligt overskud

Forudsætninger for deltagelse

Træning for 60+ er for dig, der ønsker at holde kroppen i gang. Alle kan være med - uanset tidligere træningserfaring.

Praktisk information

Kom gerne i tøj, du kan bevæge dig frit i.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Fredag 05.09.2025 10:00-11:50 Folkehuset Vejlby Marianne Brøner Krogh
2 Fredag 12.09.2025 10:00-11:50 Folkehuset Vejlby Marianne Brøner Krogh
3 Fredag 19.09.2025 10:00-11:50 Folkehuset Vejlby Marianne Brøner Krogh
Se alle Se færre
Billede af FOF-underviser Marianne B Krogh
Underviser

Marianne Brøner Krogh

Jeg er tidligere danser og instruktør med undervisningserfaring siden maj 1999.

Kurser i b.la.: Teater og drama i pædagogisk arbejde, Anatomi & fysiologi, Førstehjælp inkl. brandøvelse samt Voksenpædagogik v/ Britta Lønstrup.

I 2005-2006 har jeg taget Voksenunderviseruddannelsen på heltid ved JCVU (Jysk Center for Videreuddannelse). Derudover kan jeg fortælle, at jeg er uddannet Shippingman.

Tilknyttet: Sosu Aarhus som timelærer, Aarhus Produktionsskole som timelærer, Artspace - det kreative værksted. Sideløbende med undervisning arbejder jeg som kunstner indenfor maleri og skulptur - og har eget værksted.