Send dine smagsløg på en eksotisk rejse med persisk tapas/mazzeh.
Mazzeh betyder smag på persisk. Når man først sætter sig ved et mazzehbord, er der ikke længere noget, der hedder min eller din mad. Alle kan smage.
Det persiske køkken er både sundt og yderst smagfuldt med dets friske krydderurter, grøntsager, krydderier og syrlige elementer. På kurset kommer vi omkring nogle af de mest populære mazzeh: grillede retter, den dejlige granatæblesauce, den magiske solgule safran mm.
Vi smager også på populære persiske pickles såsom sprøde saltede babyagurker og syltede skalotteløg.
Underviser Mehran Zandian, der har udgivet kogebogen »Mine persiske livretter« (2018), vil dele ud af sin viden og passion for det persiske køkken med udgangspunkt i hans egne livretter. Der vil være mulighed for at købe en signeret kogebog til en særpris på dagen.
Drikkevarer, viskestykker, karklude, en god kokkekniv og opbevaringsbokse med låg til retter, der er gode at gemme.
Råvarer er inkluderet i prisen, og vi bruger fortrinsvis økologiske råvarer.