Siden Tycho Brahes tid har dansk astronomi og senere rumforskning været kendetegnet ved dygtige forskere, men også meget dygtige instrumentbyggere, der har bygget både teleskoper og måleinstrumenter i verdensklasse. I foredraget vil Michael fortælle om udviklingen af dette danske stjernehåndværk fra Tycho Brahes sigteinstrumenter og frem til rumteleskopet James Webb.
Hvis du tilmelder dig hele foredragsrækken med Michael Linden-Vørnle, får du en rabat på 140,- dvs. det femte foredrag er gratis: Tilmelding - alle 5 foredrag
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Onsdag 28.02.2024 | 19:00-21:00 | FOF Randers | Michael Linden-Vørnle |
Michael Linden-Vørnle er ansat som astrofysiker og chefkonsulent på Institut for Rumforskning- og teknologi ved DTU (DTU Space). Her arbejder han med rumforskning og har bl.a. været involveret i den europæiske satellitmission, Planck, der har kortlagt af eftergløden fra universets fødsel – det såkaldte big bang. Michael er også engageret i det tværfaglige forskningsområde rumsikkerhed, der sigter mod at forstå, følge og håndtere trusler fra rummet som fx udbrud på Solen samt menneskeskabt rumskrot. Endelig er Michael en flittig formidler, der ofte og gerne deler ud af sin store viden om universet og rumforskning. Michael har fået flere priser for sin formidling.