Drømmer du om Caminoen – eller om at tage på lange vandringer fra dag til dag i Danmark?
Så har du nu muligheden for at komme på en hyggelig træningstur - en dagsvandring på 25 km i Odsherred med Marie fra vandrebloggen Frie fodspor. På turen oplever du Odsherreds magiske landskaber ved Ordrup Næs, Kårup Skov og Bjergene i Odsherred i selskab med en ægte vandreentusiast og caminokender.
Dagen er en oplagt mulighed for at prøve dit grej af til Caminoen og mærke, hvad kroppen siger til en lidt længere tur.
Vi vandrer turen på cirka syv-otte timer, så du skal være fysisk og mentalt klar til en lang vandretur på trampestier, strand og kuperet terræn med tre gode pauser undervejs.
Medbring:
• Godt fodtøj – terrænet er flere steder kuperet, og vi vandrer også på stranden
• Tøj efter vejret og solcreme, noget mod vind eller hvad vejrudsigten nu kræver
• Evt. siddeunderlag til pauserne
• Solid madpakke og drikkevarer til dig selv – mindst en liter vand
Forplejning undervejs er for egen regning - planen er vi holder stop på Dragsholm Slot
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Lørdag 19.08.2023 | 09:00-17:00 | P-plads Knarbo klint 1 | Marie Lau Florin |
Marie Lau Florin fra vandrebloggen Frie fodspor er vokset op i asfaltjunglen midt i København, men fik tidligt smag for friheden på livets stier.
Til daglig arbejder Marie som kommunikationsmedarbejder på Skovskolen i Nødebo, som er en ‘skovcampus’ under Københavns Universitet hvor en række grønne uddannelser holder til – fx Naturvejleder og Urban landskabsingeniør.
Kærligheden til naturen slår også igennem i fritiden og ferierne. Hellere ro og rytme i vandrestøvlerne end strand og shopping