– dyk dybere i din familiehistorie
Dette kursus er for dig, der allerede har erfaring med slægtsforskning og kender til arbejdet med kirkebøger, folketællinger og de grundlæggende kilder.
Nu vil du gerne videre – og lære at bruge flere arkivtyper, metoder og historiske sammenhænge til at komme tættere på personerne bag navnene.
I denne sæson sætter vi fokus på blandt andet:
– udvandring og emigrantspor, herunder søgning i internationale databaser
– lokalarkiver og sognehistorie som kilde til kontekst og dybere indsigt
– skifteprotokoller og skifteretsdokumenter, som kan give unikke oplysninger om slægtens økonomi, ejendele og relationer
Der vil være undervisning i konkrete kilder og arkivadgang, og vi arbejder med cases, deltagerønsker og mulighed for individuel vejledning. Du kan tage egne problemstillinger med og få hjælp til at komme videre med "de genstridige led".
Kurset inkluderer også en ekskursion til relevant arkiv eller samling, hvor vi arbejder praktisk med kilderne. Det kræver, at du afsætter en hel torsdag i løbet af kursusperioden – nærmere info følger.
Forudsætninger:
Du skal have kendskab til kirkebøger og folketællinger, og det er en fordel at kunne læse gotisk håndskrift i nogen grad.
Medbring egen bærbar computer – vi arbejder aktivt med søgning og registrering.