Skip to content
Lær babymassage i FOF

BabyTummel - Præmatur (4-8 måneder) - Særligt tilrettelagt

Et brusebad af kærlighed

Her lærer forældrene at give deres baby blide og kærlige massagestrøg. Et kærlighedsbrusebad, en nærværende stund, hvor man styrker relationen mellem barn og voksne.

Ved massage udskiller kroppen, lykkehormoner som kaldes oxytocin. I vil også  lære akupressur og zoneterapipunkter, som kan hjælpe, hvis jeres baby døjer med ondt i maven, søvnbesvær eller har svært ved, at falde til ro og få en god søvn.

Vi slutter af med gymnastik, hvor vi styrker babyens kropsbevidsthed og motorik.

Medbring 2 stofbleer, pusle ting, ekstra tøj, mad til baby og legetøj. Der vil være en ekstra udgift til materialer på 50 kr., som afregnes direkte med underviseren.

Information

  • Dato 26.01.2026-02.03.2026
  • Adresse Idrætsbygningen
    Brostræde 3-5
    6000 Kolding
  • Lokale Træningssal 1, 2.sal
  • Bemærkninger Der er måtter i Idrætsbygningen, men hvis du hellere vil have din egen med er du velkommen til at medbringe den.

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Mandag 26.01.2026 11:30-12:30 Idrætsbygningen Emilie Abildtrup
2 Mandag 02.02.2026 11:30-12:30 Idrætsbygningen Emilie Abildtrup
3 Mandag 16.02.2026 11:30-12:30 Idrætsbygningen Emilie Abildtrup
Se alle Se færre
Emilie Abildtrup
Underviser

Emilie Abildtrup

Jeg er børnefysioterapeut og BabyTummel instruktør.

Jeg ved hvor vigtigt det er, at børn får gode bevægeerfaringer tidligt i livet. Derfor giver mit arbejde stor mening ift. at understøtte barnet i sin motoriske rejse.

Jeg går meget op i at give dig som forælder ro i maven, og klæde dig på så du er oplyst.

Jeg har fra jobs erfaring med motorisk træning til små og større børn, og har selv en datter, jeg dagligt tumler med.

Jeg deler også tips og tricks på min instagram @boernefysioterapeuten, hvor du er meget velkommen til at følge med.

Ved tilmelding

Vær opmærksom på, at det er den voksnes informationer, der skal tastes ind ved tilmelding.