Skip to content

FOF teamet holder vinterferie og er tilbage igen mandag den 17. februar

Hatha yoga

Den mest kendte yogaform herhjemme er Hatha yoga, og kendetegnende for undervisningen er, at øvelserne opbygges roligt og bevidst, hvor man tager sig tid til at lytte til og respektere kroppen og dens grænser, og hvor man i hele processen øver sig i at være til stede her og nu. Dagligdagens mange udfordringer lægges for en stund på hylden, og du finder et frirum, hvor du kan tanke op i fred og ro.

Uanset om du er nybegynder eller har dyrket yoga i mange år, så kan du være med her, hvor man hver især arbejder inden for sine egne individuelle grænser.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 04.02.2025 16:30-18:00 KUC Dorte Schack Henriksen
2 Tirsdag 25.02.2025 16:30-18:00 KUC Dorte Schack Henriksen
3 Tirsdag 04.03.2025 16:30-18:00 KUC Dorte Schack Henriksen
Se alle Se færre
Dorte Schack Henriksen
Underviser

Dorte Schack Henriksen

Jeg er selv senior og har også selv et par skavanker. Jeg er uddannet yogalærer, i yoga mod stress, børne yogalærer og så er jeg også socialpædagog. Jeg har undervist i yoga for seniorer i mere end 5 år og synes det er så livsbekræftende. Det er så dejligt at opleve at folk kan mere end de tror. Når folk efterfølgende fortæller, at de havde hovedpine, ondt i lænden, nakken etc. da de kom, og nu er det næsten væk. Når de fortæller at de har fået mere ro i sindet og styr på vejrtrækningen, så bliver jeg så glad.

Jeg elsker at undervise i yoga og underviser kompetent og uhøjtideligt.