Skip to content
Tilmelding til nyhedsbrev
Malerier af Stine Korsbech

Maleri i det fri

På dette 2-dages sommerkursus kan du fordybe dig i akryl-maleri med udgangspunkt i den vilde natur.

Kurset henvender sig såvel til begyndere, som let øvede. Vi vil starte med at gå i skoven og samle inspiration, en rolig gåtur på 4 km. I skoven bliver der mulighed for at lave nogle enkle skitse-øvelser med blyant. Tilbage på gården vil du arbejde med et akrylmaleri i flere lag og du vil blive guidet gennem processen. Der vil være male-teknisk vejledning og øvelser, som frigør kreativiteten, blandt andet ved hjælp af musik. Der vil være mulighed for at arbejde udendørs eller inde, afhængig af vejret.

Kurset vil give dig færdigheder indenfor akrylmaleri, som du kan arbejde videre med hjemme samt metoder til at holde den kreative proces i gang og benytte naturen som inspirationskilde. Kontakt mig gerne, hvis du har spørgsmål til kurset eller det, du skal medbringe.

På kurset skal du medbringe følgende:

  • Et stort opspændt, rektangulært lærred på mindst 50x70 cm
  • Pensler, tykke, tynde, flade og runde
  • Malespatel
  • Klud og rengørings-svamp
  • Akrylmaling i grundfarve rød, gul, blå, samt hvid og sort.
  • 40 ark hvidt A4-papir 
  • Blyant
  • Clipboard (hvis ikke papiret er i en blok)
  • Evt. staffeli, hvis du har et. 
  • Madpakke og drikkevarer.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 04.07.2023 10:00-15:15 Hærvejen 119, Jelling Stine Korsbech
2 Onsdag 05.07.2023 10:00-15:15 Hærvejen 119, Jelling Stine Korsbech

Stine Korsbech

Jeg hedder Stine Korsbech, er uddannet pædagog og billedkunstlærer, samt hvalpe-familiehunde-instruktør fra Dansk Kennelklub. Jeg har også taget grunduddannelse hos Vinatur, som handler om at benytte de sundhedsfremmende egenskaber, der er i naturen.

Hundetræning: Min undervisning bygger på positive træningsmetoder med fokus på det gode samarbejde mellem hund og ejer. Hvalpetræning er et vigtigt fundament for et harmonisk liv med hund, hvilket jeg ønsker at støtte op om.

Jeg har en bred erfaring med mennesker i alle aldre og glædes ved at formidle ovenstående.

Billedkunst.

Jeg er en habil akrylmaler og har undervist på flere niveauer. Det har høj prioritet for mig at den enkelte får passende udfordringer gennem differentieret undervisning. Jeg er uddannet billedkunstlærer og har derfor erfaring med mange kreative udtryksformer og teknikker.