
FOF Fjordlandet
Giv gammelt tøj nyt liv – lær at re-designe og sy dit eget unikke udtryk.
Vil du lære at sy – og samtidig tænke bæredygtigt og kreativt? På dette begynderkursus i re-design lærer du at give nyt liv til gammelt tøj. Vi tager udgangspunkt i tøj, du allerede har i skabet, og forvandler det til noget, der passer til dig og din stil.
Du bliver introduceret til:
Grundlæggende syteknikker på symaskine
Idéudvikling og inspiration til redesign
Tilretning og opmåling af tøj
Hvordan man laver simple ændringer som at afkorte, indsætte, udvide eller kombinere forskellige stykker tøj
Brug af nål, tråd, sting og genbrugsmaterialer på kreative måder
Du lærer i dit eget tempo og får hjælp til både små og større projekter – fx at lave en kjole om til en top, redesigne en skjorte eller opfriske en jakke med nye detaljer.
Kurset er for dig, der …
Har lyst til at lære at sy – men ikke nødvendigvis har erfaring
Er nysgerrig på genbrug, bæredygtighed og personlig stil
Vil lære at skabe noget med dine egne hænder og få noget brugbart ud af det
Du behøver ikke at have prøvet at sy før – vi starter helt fra bunden og skaber en tryg og kreativ atmosfære.
Undervisningsform
Undervisningen veksler mellem oplæg, fælles instruktion og individuel hjælp. Du arbejder med dine egne idéer og får løbende sparring. Der er god tid til både læring og fordybelse.
Medbring:
Enkle stykker tøj, du gerne vil sy om eller arbejde videre med
Evt. stofrester, knapper eller bånd, du kunne tænke dig at bruge
Din egen symaskine, hvis du har en (ellers giv besked – vi har enkelte til rådighed)
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Der er ingen hold tilgængelige lige nu.
Kig forbi igen senere – vi opdaterer løbende.
Se mere