
FOF Københavns Omegn
Kom og få inspiration til et godt liv efter arbejdslivet på et af de to foredrag som afholdes i Taastrup Medborgerhus og på Kilden i Brøndby hos FOF Københavns Omegn. Du får konkrete råd om pension, økonomi, seniorliv og hvordan du skaber en hverdag med mere frihed, indhold og livskvalitet.
Kom og få inspiration til et godt liv efter arbejdslivet på et af de to foredrag som afholdes i Taastrup Medborgerhus og på Kilden i Brøndby hos FOF Københavns Omegn. Du får konkrete råd om, hvordan du skaber en hverdag med indhold, livskvalitet og fællesskab.
FOF Københavns Omegn inviterer til foredrag i Taastrup Medborgerhus og på Kilden i Brøndby, hvor du får inspiration til at skabe et aktivt og meningsfuldt pensionsliv på Vestegnen.
Foredraget sætter fokus på overgangen fra arbejdsliv til pension og de muligheder, udfordringer og valg, der følger med, når man slutter sit arbejdsliv og selv skal forme sin nye dagligdag.
På dette foredrag i Taastrup og Brøndby får du viden om hvordan du kan skabe en ny hverdag med livskvalitet, struktur, indhold, fællesskab og mening.
Du får blandt andet:
Inspiration til en god overgang og til et aktivt og meningsfuldt pensionsliv
Idéer til hvordan erfaring og kompetencer kan bruges i nye sammenhænge
Redskaber til at skabe livskvalitet
Foredraget henvender sig både til dig, der nærmer dig pensionsalderen og til dig, der allerede er gået på pension og ønsker inspiration til et mere aktivt seniorliv.
Arrangementerne afholdes i Taastrup Medborgerhus og på Kilden i Brøndby.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Der er ingen hold, der matcher dine filtre.
Prøv at rydde filtrene og start forfra.
Se mere
Se mere