
FOF Sydøst
Mød Frankensteins skaber: Mary Shelley
En 18-årig kvindes genistreg skabte en af litteraturens mest ikoniske monstre. Dyk ned i Frankensteins mørke romantik, videnskab og evige spørgsmål: Hvem er det egentlige uhyre?
Et foredrag om en af litteraturens mest geniale og gyselige fortællinger
I 1816 udfordrede Lord Byron sine venner til at skrive en spøgelseshistorie. Blandt dem var den blot 18-årige Mary Shelley, der skabte noget langt større end en gyser: Frankenstein – eller Den moderne Prometheus. En roman, der for evigt ændrede litteraturen og satte skræk, videnskab og menneskelig hybris på spidsen.
Mary Shelleys værk er mere end en monsterhistorie. Det er en dybt filosofisk fortælling om ansvar, ensomhed og grænserne for menneskelig skabelsesevne. Hvordan kan en ung kvinde, inspireret af rejsen til Frankensteins slot ved Rhinen, en stormfuld sommer i Schweiz og samtaler om galvanisme og okkultisme, skrive en bog, der stadig fascinerer og foruroliger 200 år senere?
I dette foredrag udforsker vi Mary Shelleys liv, den gotiske æras mørke romantik, og dykker ned i Shelleys fortælling om Frankenstein.
En historie der forsøger at besvare spørgsmålet: Hvem er det egentlige monster – skabningen eller skaberen?
Kom med på en rejse ind i en ung kvindes geni, der skabte en myte, der lever den dag i dag.
Er du klar til at møde Frankenstein – på ny?
Lena Bjørn er historiefortæller, skuespiller og dramatiker, der gennem 30 år har givet fortællinger liv over hele Danmark.

Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Der er ingen hold tilgængelige lige nu.
Kig forbi igen senere – vi opdaterer løbende.
Se mere