Indlæser kursusinformation

FOF Aarhus
Træn trygt under graviditeten med yoga og pilates, styrk kroppens center, øg smidighed og balance, og forbered dig både fysisk og mentalt til fødslen.
Opstart: fra 14. uge til fødselstermin.
Her får du mulighed for at træne med yoga og pilates, der er tilpasset dig, som er gravid.
Vi arbejder med smidighed, styrke og åndedræt. Med et særligt fokus på kroppens center (bækkenbund, mave, ryg og balder) får du støtte til din gravide krops øgede tyngde og til din mobilitet under fødslen. Vi slutter af med afspænding.
Træningen har fokus på at skabe balance i kroppen under graviditeten, mindske gener og gøre din krop klar til fødslen.
“Mettes yogahold var uden tvivl det bedste yoga/træning/fællesskab – you name it – jeg nogensinde har gået til. Ikke nok med at Mette i sig selv er utrolig sød, nærværende og hjælpsom; øvelserne, vi lavede, var også guld værd i hverdagen. At lære at træne sin bækkenbund i forskellige situationer og vide, hvordan man bedst kommer ud af sengen, når man er højgravid, gjorde en verden til forskel. Uden Mette og yogaholdet havde jeg været en langt mere besværet gravid. Øvelserne lettede så meget, og timerne var ugens højdepunkt! Tak for alt det, du giver, Mette – jeg glæder mig til at komme i gang igen til efterfødselstræning. “
“Jeg gik på holdet i min sidste graviditet og var rigtig glad for det, så nu skal jeg gå igen.“
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere