Skip to content

Glæd dig til alle vores nye kurser, foredrag og ture! Vi åbner løbende for tilmelding, og senest d. 8/6 kan du se hele vores efterårsprogram.

Kursist som spiller akustisk guitar ved FOF Aarhus

Guitar - nybegyndere

Guitar - nybegyndere

Kurset er for dig der er absolut begynder.

Her introduceres du til guitaren som instrument, herunder dens opbygning og hvordan du stemmer den. Du lærer hurtigt nogle grundlæggende akkorder, der gør dig i stand til allerede at kunne spille mange forskellige sange. Derudover introduceres du fx til fingerspil og til at bruge plekter. Numrene vil være en blanding af rock, pop og folk-sange.

Max antal deltagere: 6.

NB: Du skal selv medbringe instrument, og undervisningsmaterialerne er ikke inkluderet i prisen. 

Prøvetime

Er du i tvivl om valg af niveau - om du fx skal vælge et begynder- eller fortsætterhold, - så er det en god idé at melde dig til en prøvetime, hvor du kan blive vejledt af en af vore erfarne guitarlærere. Prøvetimer afholdes før sæsonstart. Husk at medbringe guitar! Tilmeld dig en prøvetime i guitar.