Du har lært lidt spansk, kender til udtalen og kan lidt elementær grammatik – måske har du gået på FOF’s Spansk 1a. Spansk 1b er anden halvdel af Spansk 1.
Vi bruger lærebogen Buena Idea 1 og tager fat omkring kap. 8.
Hvis du er i tvivl om dit niveau, kan du med fordel tage vores gratis online sprogtest. Du er også velkommen til at kontakte vores sprogafdeling på tlf. 8612 2955 eller mail@fof-aarhus.dk, hvis du har brug for vejledning.
Niveaubetegnelsen i parentes efter kursusnavnet refererer til Den Fælles Europæiske Referenceramme (CEFR), som angiver europæiske standarder for sprog. Læs mere om CEFR.
Lærebogssystemet Buena Idea 1 bruges på både Spansk 1 og 2. Systemet består af en tekstbog og en arbejdsbog.
Bøgerne findes både som trykte bøger og som ebøger. Vi anbefaler den trykte udgave, da de er rarest at sidde med til undervisningen, men ebøgerne er noget billigere. Både papir- og ebøger kan købes via hjemmesiden på forlaget Praxis, men de trykte bøger kan også købes eller bestilles hos en boghandler. Du kan også være heldig at finde et brugt eksemplar på FOF Aarhus Bogbase.
Bøger og materialer er ikke inkluderet i kursusprisen.