Alle aktiviteter med fysisk fremmøde i FOF Aarhus sættes i bero til og med foreløbigt søndag den 7. februar, til det af myndighederne meldes ud, at det igen er forsvarligt at genoptage vores undervisning.
Se mereAlle aktiviteter med fysisk fremmøde i FOF Aarhus sættes i bero til og med foreløbigt søndag den 7. februar, til det af myndighederne meldes ud, at det igen er forsvarligt at genoptage vores undervisning.
Se mereVil du med til online undervisning? Se alle vores online kurser!
Se online kurserSærlig bemærkning:
Hvis det ved kursets start mod forventning stadig ikke er lovligt at mødes fysisk, vil kurset blive startet op online via det gratis program Zoom. Du vil i så fald modtage en vejledning og et mødelink fra underviseren inden kursusstart. Kurset vil dog vende tilbage til almindelig fysisk undervisning, lige så snart myndighederne tillader det.
Für Teilnehmer mit recht guten Deutschkentnissen.
Wir lesen Texte aktueller Schriftsteller und üben durch Diskussionen und kleine Vorträge die mündliche Sprachfertigkeit. Auch Zeitungsartikel sollen zum Sprechen anregen und die Teilnehmer über aktuelle Themen auf dem Laufenden halten.
Grammatik und schriftliche Formulierung werden nach Bedarf und Interesse geübt.
Er du i tvivl om valg af niveau, kan du teste dig selv via en online-test: sprogtest i tysk.
Unterrichtsmaterialien gebühr sind im Preis nicht miteingeschlossen.