Henkogning dækker over nogle gode, sikre og klimavenlige måder at opbevare mad på. På kurset lærer du to metoder til henkogning. Med traditionel henkogning kan du i almindelig ovn eller gryde henkoge alle frugt og bær. Men Trykhenkogning/ Pressure Canning kan du ved brug af en særlig trykhenkogningsgryde henkoge alt fra grønsager til kød, så det kan holde i mange år. Metoden er mest kendt fra USA og meget populær blandt ”Preppere”, men den har mange fordele for alle. På kurset lærer du alt om trykhenkogning og henkogning – og får mulighed for, at prøve begge metoder af i praksis.
Du får selvfølgelig din henkogte mad med hjem i to Weck henkogningsglas af god kvalitet. Alle råvarer er økologiske.
Materialeudgifter: 225 kr. (inklusiv økologiske råvarer og to Weck henkogningsglas)
| Dato | Tid | Sted | Navn | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Onsdag 18.02.2026 | 17:30-21:00 | FOF Kursuscenter | Per Kring |
Jeg er naturvidenskabelig lærer, og sammen med min hustru har jeg en stor have, hvor vi er selvforsynende med æg, frugt og grønt. Vi dyrker vores jord efter regenerative principper, hvor fokus er på at opbygge den sunde og frugtbare jord i et samspil med naturen. Vores have er en klimavenlig have.
Haven forsyner os med gode sunde fødevarer og vi sørger samtidig for mad og levesteder til dyr og insekter. Den store grad af biodiversitet gør, at haven summer af liv.