Tag med på en spændende workshop, hvor malekunsten og mental sundhed er overskriften.
I et legende, kærligt og kreativt miljø, skaber vi rammerne for en weekend med fordybelse udi malerkunsten og opdagelser i forhold til din mentale trivsel i den kreative proces.
Du medbringer eget malegrej og lærreder, samt nogle motiver (printet på papir) som inspiration til dit maleri og sammen kigger vi dybere i selve fordybelsen og hvad den betyder for vores mentale sundhed.
Vi guider dig igennem de forskellige maleteknikker og undervejs som dit motiv former sig på lærredet, taler vi ind i hvad det er, der ser ud til at begrænse os - ikke blot i den kreative proces, men i livet helt generelt.
Efter workshoppen er det vores håb, at du kommer hjem med mere ro, en nysgerrighed og åbenhed overfor dit "system", ny inspiration og maleteknikker til dine kommende værker, så du fortsat kan gå på opdagelse og måske få øje på endnu mere.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Lørdag 20.09.2025 | 10:00-15:00 | Fjand Gårdbutik | Lotte Bay |
2 | Søndag 21.09.2025 | 10:00-15:00 | Fjand Gårdbutik | Christina Bay |
Jeg hedder Lotte Bay og underviser i figurativt maleri og portrætttegning med blyant hos FOF Nordvestjylland. Jeg er født i 1969 og har undervist on/off siden 2007.
Mine hold er for alle. Jeg plejer at sige, at hvis du kan holde på en pensel, så kan du også male. Jeg underviser individuelt og derfor også ud fra netop dine ønsker. På mine hold er der ingen der ”ikke kan finde ud af det” – for det kan alle, når først de ved hvordan – og det er det du lærer på mine hold. Jeg sætter stor pris på en afslappet stemning på holdene, for vi skal have det sjovt; så er det nemmest at lære og blive inspireret.
Jeg har tegnet, siden jeg var barn, og begyndte at male i 2004. I forbindelse med et praktikophold fik jeg indsigt i en del forskellige kreative produkter og processer og har erfaring indenfor mange felter, herunder også afholdelse af kreative workshops.