En workshop om velvære og kunstig intelligens
Hvordan kan du bruge kunstig intelligens (KI) til at skabe forandring og nye sunde vaner? Hvordan ville det være at have en digital samtalepartner til dine udfordringer, ønsker og drømme – en, der altid lytter nærværende? Måske har du allerede hilst de digitale hjælpere velkommen og givet din robotstøvsuger et kælenavn. Måske er det helt nyt for dig at tænke på teknologi som din ven.
Uanset hvad, er du velkommen på denne workshop. Jeg giver dig en jordnær introduktion til et specifikt digitalt hjælpemiddel – nemlig ChatGPT. Du får mulighed for at afprøve, hvordan du kan bruge denne sproglige GPT som støtte til refleksion, struktur og vaner – eller bare en samtale i din hverdag.
Du behøver ikke være teknisk – bare nysgerrig.
Vi arbejder hver især med at træne vores Second brain på vores computer, tablet eller smartphone. Vi dykker i fællesskab ned i emnerne:
Hvad får du ud af workshoppen?
Så du bagefter kan bruge ChatGPT til at:
Det handler ikke om, at KI skal erstatte mennesker eller følelser – men om at det kan være et redskab, vi bruger bevidst og med omtanke.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Torsdag 02.10.2025 | 18:00-20:30 | FLOWCOACH, Vejle | Janne Bro Bertelsen |
"FLOW betyder strøm. Når du er i FLOW har du modet og troen på dig selv til at gå imod strømmen, når det er vigtigt. Du ved også, hvornår du skal slippe kontrollen og lade dig flyde med. Når du er i FLOW, er du uperfekt, og der er plads til fejl og følelser. Når du er i FLOW, balancerer du mellem at være stærk og let.
FLOWCOACHING er en ligeværdig samtale på dine præmisser – du ved bedst.
Du har ikke brug for gode råd. Jeg har tillid og tålmodighed til at lytte og stille nysgerrige spørgsmål, så du selv opdager dine styrker. Styrker er mit fokus, men der er plads til alle følelser, og der findes ingen tabuer i rummet med mig. Her møder du anerkendelse."