
Kom til en hyggelig og kreativ aften, hvor farver, grin og et glas bobler går hånd i hånd. Stemningen er uformel og afslappet – og alle kan være med, uanset erfaring med maleri.
Her må der sippes, snakkes og skabes! Du får sparring af en professionel billedkunstner, som guider dig i det, du drømmer om at male, eller giver dig en sjov kreativ udfordring. Samtidig er der plads til fri “leg” med farver, pensler og komposition, så du kan udforske dit eget udtryk.
Vi arbejder primært med akrylmaling, et alsidigt materiale, der både giver mulighed for hurtige eksperimenter og mere fordybede lag. Det egner sig til intuitive, grafiske, abstrakte eller mere figurative udtryk og giver plads til både spontanitet og guidet fordybelse.
Setuppet inviterer til hyggeligt samvær, kreativt afbræk og et pusterum fra hverdagen. Du kan male, eksperimentere, dele ideer og lade dig inspirere af både underviser og andre deltagere – alt sammen i en uformel og sjov atmosfære, hvor bobler kan nydes undervejs.
Hvem kan deltage
Alle – begyndere, let øvede og nysgerrige, der ønsker en anderledes, kreativ og sjov oplevelse.
Undervisningsform
Kort intro til materialer og farver
Sparring og vejledning fra kunstneren
Fri leg og kreative eksperimenter
Mulighed for individuel vejledning eller kreative udfordringer
Uformel og hyggelig atmosfære med tid til snak, grin og sip
Praktisk
På første mødegang betales et materialegebyr på 100 kr. pr. deltager på mobilepay
Bobler er inkluderet
Medbring tøj der må få maling
Ønsker du at skabe et værk i en bestemt størrelse, er du velkommen til selv at medbringe lærred
Udbytte
Et personligt værk med hjem
Kreativ sparring og inspiration
Hyggeligt, socialt og afslappet samvær
Et afbræk fra hverdagen med kreativ leg
Der er ingen hold tilgængelige lige nu.
Kig forbi igen senere – vi opdaterer løbende.