
NYHED
FOF Herning
Mangler du inspiration til morgenmaden? Oplev hvordan simple havregryn kan forvandles til smagfulde, mættende og farverige morgenretter, der giver dig en god start på dagen.
Vi arbejder med smag, tekstur og variation og bruger et væld af krydderier, frugter og bær til at skabe morgenmad, der både ser indbydende ud og smager fantastisk.
Kurset er for dig, der gerne vil have nye idéer til morgenmaden, hvad enten du savner variation i hverdagen, ønsker mere energi fra morgenstunden eller bare elsker at lege med smag og farver i køkkenet. Du får konkrete tips til, hvordan små justeringer kan løfte en helt almindelig portion havregryn til noget, der føles som en forkælelse.
Der bliver skruet helt op for sanseindtrykkene, så du går hjem med masser af inspiration og lyst til at starte dagen med ekstra smag, farver og glæde.
Som deltager på kurset vil du:
Lære at lave varierede og smagfulde morgenmadsretter med havregryn
Få inspiration til brug af krydderier, frugt og bær
Opleve hvordan morgenmad kan blive både mættende og spændende
Få idéer, der er nemme at bruge i en travl hverdag
Praktisk information:
Kurset afholdes i Herning. Alle råvarer er til rådighed, dog skal råvarerne særskilt afregnes med underviser på kursusdagen. Der vil være rig mulighed for at smage undervejs. Medbring gerne forklæde og nysgerrighed.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere