
Denne dagstur er for dig, der holder af natur, kulturarv og den varme højskoletradition. Du får en rolig og oplevelsesrig dag i selskab med turleder Ole Jørgensen, som kender både stederne og historierne helt tæt på.
Vi starter fra Herning med buskaffe, hygge og måske et par morgensange. Første stop er Nørre Nissum Kirke, hvor du hører lokale sagn, fortællinger fra gravkammeret og oplever Peter Brandes’ smukke altertavle.
Herefter går turen til SeniorHøjskolen Nørre Nissum til en 2-retters middag og en sangtime i bedste højskolestil. Efterfølgende besøger vi Jens Søndergaard Museet ved Vesterhavets kant – kunstnerens tidligere sommerhus med en unik udsigt.
Dagen rundes af ved Bovbjerg Fyr, hvor du enten kan nyde en kystvandring ad landstien eller køre med bussen direkte til fyret. Her drikker vi kaffe og kage og mærker den særlige stemning mellem hav, skrænter og historie.