Skip to content

Få 50% af kursusgebyret dækket: Gælder kun for dig med Helbredstillæg eller Ældrecheck. Vi har modtaget midler fra Trygfonden: Det er til økonomisk trængende pensionister/førtidspensionister, der har et Helbredstillæg eller modtager Ældrecheck. I disse tilfælde kan vi give op til 50% af kursusgebyret i tilskud - så længe midler haves. Kontakt FOF på 86325588 for denne mulighed. Hvis du tilmelder dig via hjemmesiden og betaler fuld pris ved tilmelding, frafalder muligheden. Gælder KUN kurser.

Sykurser FOF

SyCafé, torsdag i ulige uger - Rønde

SyCafé, torsdag i ulige uger - Rønde

Kunne du tænke dig at sy tøj til dig selv eller børn/børnebørn er her kurset dertil. Du lærer teknikken, så du kan lave dine egne mønstre og dermed sætte dit personlige præg på det færdige resultat. Det kan også være til boligen, hvor du skal have nye pudebetræk, gardiner mm. Har du noget gammelt tøj i skabet, kan det også få nyt liv.

Du behøver ikke at have erfaring for at være med.


Husk, at du stadig kan være med på mange af vores hold, selvom de er begyndt - kontakt blot kontoret og få nedsat kursusgebyret. (Vi refunderer ikke, hvis du har tilmeldt dig på hjemmesiden efter, holdet er startet). Kontakt til kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588.


Se flere kreative hold HER