1-DAGS KURSUS
Qigongtræning, teori og hygge med FOF Djursland
Oplev en hel dag med Qigong hos FOF Djursland. Vores fordybelsesdag er tilrettelagt, så alle kan være med – uanset fysisk formåen eller tidligere erfaring med Qigong. Det eneste, der kræves, er din nysgerrighed og lyst til at fordybe dig i både teori og praksis. Sammen vil vi udforske Qigongs baggrund og samtidig arbejde med din egen udførelse af øvelserne. Vi skal både nørde og nyde denne inspirerende tilgang til krop, bevægelse og livssyn.
Der bliver god tid til pauser, hvor vi kan tanke op – både fysisk og mentalt. Husk at medbringe egen forplejning til frokost og te-/kaffepausen.
Program
Træningsdel (praktisk øvelse, både siddende og stående)
• Opvarmning
• Dynamisk Qi Gong
• Indre Qi Gong
Teoridel (Lalla tegner og fortæller)
• Qi Gongs baggrund: En introduktion til Yin/Yang-dynamikkerne, begrebet Qi og Qi Gongs anvendelse med afsæt i traditionel kinesisk medicin.
Hygge & pauser
• Medbring egen forplejning, Frokost og Te-/kaffe.
Glæd dig til en dag fyldt med indsigt, bevægelse og nærvær.
Se flere krop og bevægelseshold HER