Skip to content

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og deltag i konkurrencen og 2 x 2 billetter til valgfrit foredrag. Vi trækker lod hver måned blandt alle vores nyhedsbrevsmodtagere.

Tilmeld nyhedsbrev
Lær engelsk på et kursus hos FOF Djursland

Engelsk - øvede - Grenaa

Engelsk – Udvid dit ordforråd og styrk dine færdigheder med FOF Djursland

 

For dig, der allerede kan en del engelsk og vil blive endnu bedre

Dette kursus er for dig, der gerne vil forbedre din evne til at udtrykke dig mere nuanceret og flydende på engelsk. Vi arbejder i et roligt tempo med fokus på at styrke både det mundtlige sprog, udtale, grammatik og et udvidet ordforråd.

Hvad kan du forvente?

  • Fokus på mundtlig kommunikation i trygge rammer
  • Udtaleøvelser og arbejdet med mere avanceret grammatik
  • En kombination af læsetekster, dialoger og øvelser, der gør sproget levende
  • Masser af muligheder for at tale engelsk og opbygge selvtillid

Undervisningen tilpasses deltagerne og veksler mellem forskellige aktiviteter, så du får både variation, fordybelse og praktisk anvendelse.

Perfekt til dig, der har styr på det grundlæggende – og nu vil tage det næste skridt.


Prøv kurset først 

Der er mulighed for at få en prøvegang, så du er sikker på, at niveauet passer. Kontakt FOF-kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588.

Husk, at du stadig kan være med på mange af vores hold, selvom de er begyndt - kontakt blot kontoret og få nedsat kursusgebyret.
(Vi refunderer ikke, hvis du har tilmeldt dig på hjemmesiden efter, holdet er startet).
 Kontakt til kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588.


Se flere engelske sproghold HER

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 16.09.2025 16:45-18:35 Grenaa Gymnasium Charlotte Markussen
2 Tirsdag 23.09.2025 16:45-18:35 Grenaa Gymnasium Charlotte Markussen
3 Tirsdag 30.09.2025 16:45-18:35 Grenaa Gymnasium Charlotte Markussen
Se alle Se færre
Charlotte Markussen - underviser hos FOF Djursland
Underviser

Charlotte Markussen

Charlotte er 52 år gammel.
Til daglig arbejder hun som lærer på Rosmus Skole, hvor hun er klasselærer for en 9. klasse, som hun har i en lang række fag. 
Charlotte bor i Hoed sammen med sine to drenge, som hun har hver anden uge – og sammen med 4 katte – de sidste var ikke helt planlagte. Hun glæder sig meget til at springe ud som FOF-underviser og til at møde jer kursister.