Skip to content

Vi har modtaget midler fra Trygfonden: Det er til økonomisk mindre bemidlede pensionister/førtidspensionister med et Helbredstillæg eller Ældrecheck, hvor der gives op til 50% i tilskud af kursusgebyret - så længe midler haves. Hvis du betaler fuld pris ved tilmelding, frafalder muligheden. Kontakt FOF på 86325588 for denne mulighed. - Gælder KUN kurser.

Lær spansk på et kursus hos FOF Djursland

Spansk - begynder - Rønde

Spansk - begynder - Rønde

Vil du i gang med at lære spansk – helt fra bunden eller med lidt kendskab i bagagen? Så er dette begynderkursus noget for dig.

Her lærer du at forstå og tale spansk på et grundlæggende niveau gennem en kombination af lytte- og taleøvelser, små dialoger og sjove aktiviteter. Undervisningen er afvekslende og motiverende med spil og skriftlige øvelser, der styrker både dit ordforråd og din grammatiske forståelse.

Vi arbejder i et roligt tempo, hvor alle kan være med – uanset om du drømmer om at rejse til Spanien eller Latinamerika, eller blot vil lære et af verdens mest udbredte sprog.

Kurset giver dig:

  • Et basalt ordforråd og forståelse for sprogets opbygning
  • Træning i at forstå og føre simple samtaler
  • En introduktion til spansk kultur og hverdagssituationer
  • En sjov og tryg læringsoplevelse i godt selskab

Kurset har kørt en sæson.


Husk, at du stadig kan være med på mange af vores hold, selvom de er begyndt - kontakt blot kontoret og få nedsat kursusgebyret.
(Vi refunderer ikke, hvis du har tilmeldt dig på hjemmesiden efter, holdet er startet).
 Kontakt til kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588. 


Se flere spanske sproghold HER