Hækling er moderne.
Vi begynder helt fra begyndelsen med luftmasker, fastmasker og stangmasker. Med disse tre masker kan du hækle næsten alt. Små dyr, huer og tæpper. Vi lærer også noget om at læse opskrifter.
Medbring: Hæklenål størrelse 5-6-7-8 er let for en nybegynder. Stofgarn, tubegarn eller andet kraftigt garn passer hertil. Af dette kan der laves kurve og tasker. Almindelig bomuldsgarn og nål 2,5 – 4 passer til karklude.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Tirsdag 16.09.2025 | 18:30-21:05 | FOF Kursuscenter | Tove Moody Henriksen |
2 | Tirsdag 23.09.2025 | 18:30-21:05 | FOF Kursuscenter | Tove Moody Henriksen |
Min mor lærte mig at strikke og hækle, og jeg har gjort det, så længe jeg kan huske.
Som lærer har jeg undervist i håndarbejde i folkeskolen og efter at have deltaget i forskellige kurser i min ungdom, har jeg bygget videre på den viden jeg fik dengang.
Mine projekter kan være store eller små, enkle eller komplicerede, til eget brug, til familie og venner eller på bestilling.
Hvis jeg har en ide, udarbejder jeg gerne et design med udgangspunkt i mit garn og en opskrift, men jeg kan også sagtens følge en opskrift fra ende til anden.
Jeg har således stor erfaring med forskellige typer garn og teknikker.
Håndarbejde, også syning og broderi er min store hobby og hvis jeg ikke har tid og energi til at strikke, ved jeg, jeg har for travlt.
Jeg håber, vi kan få nogle hyggelige timer sammen, hvor jeg kan dele ud af min viden og mine erfaringer og I kan lave nogle skønne projekter.