
Prøvegang
FOF Djursland
Kropstræning med pilates og yoga
Bliv stærkere, mere smidig og mere kropsbevidst med kropstræning, der kombinerer pilates og yoga på dette hold i Hornslet. Undervisningen foregår i et roligt tempo med fokus på åndedræt, stabilitet og bevægelse, så hele kroppen arbejder med – uanset niveau.
Klik på det FARVEDE felt "Vælg hold" for tilmelding og betaling.
Prøvegang: Send en mail til f@f-djursland.dk med dit navn, adresse, mobil og mail, så tilmelder vi dig prøvegangen HELT gratis.
Kropstræning med pilates og yoga i Hornslet
Dette kursus kombinerer pilatesøvelser, der styrker og stabiliserer dit kropscenter, med yogaens stræk og smidiggørende bevægelser. Du arbejder med både styrke, balance og bevægelighed i en helhedsorienteret træning, der giver ro i kroppen og klarhed i hovedet.
Øvelserne udføres i samspil med åndedrættet, hvilket understøtter både kropskontrol og afspænding. Hver undervisningsgang rundes af med rolig afspænding, så du går hjem med en følelse af overskud og velvære.
Sådan foregår undervisningen
Vi arbejder på måtter og kommer omkring liggende, siddende og stående stillinger samt bløde bevægelsesflows. Undervisningen er varieret, nærværende og tilrettelagt, så alle kan være med – uanset om du har erfaring med pilates, yoga eller er ny.
Hvem er kurset for?
Kurset er for dig, der ønsker en balanceret og skånsom træningsform, hvor både krop og sind er i fokus. Øvelserne kan tilpasses, så både begyndere og let øvede får udbytte af undervisningen.
Praktiske oplysninger
Undervisningen foregår på måtte
Medbring gerne behageligt tøj, du kan bevæge dig frit i
Kurset afsluttes hver gang med afspænding
Husk, at du stadig kan være med på mange af vores hold, selvom de er begyndt - kontakt blot kontoret og få nedsat kursusgebyret.
(Vi refunderer ikke, hvis du har tilmeldt dig på hjemmesiden efter, holdet er startet). Kontakt til kontoret mandag-torsdag kl. 10.00-14.00 på tlf. 8632 5588.