
FOF Københavns Omegn
Sang og Samvær – fællessang for borgere med demens
Oplev glæden ved musik i et varmt, trygt og inkluderende fællesskab. Holdet er et samarbejde mellem FOF, Alzheimerforeningen og Glostrup Kommune, og her synger borgere med demens sammen med deres pårørende for at styrke hukommelsen, skabe nærvær og vække gode minder gennem fællessang.
På Sang og Samvær synger vi velkendte og elskede sange, som hjælper med genkendelse og livsglæde. Fokus er på at være sammen i musikken, ikke på at synge korrekt – og gennem sangen styrkes identiteten og skabes meningsfulde øjeblikke, også når ordene driller.
Dette musiktilbud er skabt i tæt samarbejde mellem FOF, Alzheimerforeningen og Glostrup Kommune og er målrettet borgere bosiddende i Glostrup. Pårørende kan deltage gratis og opleve glæden ved musik sammen med deres kære.
I er velkomne til at være med en gang gratis, inden I tilmelder jer. Kontakt Rikke Holm Clausen for yderligere information på tlf. 4330 0193.
Er du pårørende til en person med demens og ønsker et lignende tilbud i din kommune, kan du ligeledes kontakte Rikke Holm Clausen på rhc@fof.dk
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Der er ingen hold tilgængelige lige nu.
Kig forbi igen senere – vi opdaterer løbende.
Se mere