
FOF Køge Bugt
Et strikkekursus i Køge for erfarne. Her lærer du at tilpasse opskrifter og lave nye strikkedesigns ud fra det garn, du allerede har.
Maskematematik og garnlogik er et strikkekursus i Køge, hvor du lærer at tilpasse strikkeopskrifter efter det garn du har.
Dette er et strikkekursus for den erfarne strikker. Du kan allerede strikke, nu vil du være endnu mere dygtig til det, og lære at udnytte de garnrester, du har liggende.
Din underviser Charlotte, er en konstruktions-nørd i strikkedesign. Hun elsker at slå masker op til nye design i alle mulige kvaliteter og strikkefastheder.
Hun vil i løbet af sæsonen gerne hjælpe dig til det samme, og guide dig igennem til én eller flere modeller strikket efter dine mål, ønsker og valg af garn.
Det er hér Maskematematik og garnlogik kommer ind i billedet.
Du vil opnå en langt bedre forståelse af hvad der sker i symbiosen mellem masker og garn. Og så vil det ovenikøbet være muligt at få brugt garn fra kuldsejlede projekter.
Dette kursus bliver den omvendte verden af almindelige Strikkecaféer og workshops, som du kender dem. Normalt har du allerede en strikkeopskrift og skal finde noget garn til modellen.
På dette kursus medbringer du garnet, men har ingen opskrift.