
FOF Randers-Favrskov-Mariagerfjord-Viborg
Har du lyst til at komme godt i gang med at sy og skabe noget, du selv har valgt?
Du arbejder med dit eget syprojekt og får råd, vejledning og faglig sparring undervejs. Vi arbejder med hele syprocessen fra mønsteroptegning og klipning til syning og de små detaljer, der får dit færdige resultat til at sidde godt og se flot ud.
Du medbringer selv mønster og stof. Måske har du lyst til at give noget, du allerede har i skabet, nyt liv. Du kan også gå på jagt efter genbrugsguld i genbrugsbutikkerne – måske finder du et stykke tøj, en dug eller et smukt stykke tekstil, som med lidt kreativitet kan forvandles til noget helt nyt.
Mulighederne er mange, og du bestemmer selv, hvad du har lyst til at arbejde med. Vi mødes over 4 gange, hvor der er god tid til at øve sig, stille spørgsmål og udvikle sine syfærdigheder.
Medbring egen symaskine til kurset.
Medbring et mønster og stof.
Ugen inden kursusstart sender underviseren en mail med praktiske oplysninger og en huskeliste over, hvad du skal huske at medbringe.
Se mere
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere