
FOF Sydjylland
Oplev Stig Ulrichsen fortælle nærmere om manden, der ofte følte sig misforstået, men som rørte danskerne med sin humor, charme, poesi og kompromisløse personlighed. Et foredrag, der både rummer varme, eftertanke og smil.
Et dobbelt jubilæum for Prins Henrik og Dronning Margrethe: I 2026 er det præcis 60 år siden, at Dronning Margrethe og Prins Henrik blev forlovet og i 2027 er det 60 år siden deres bryllup.
I dette underholdende og sprudlende foredrag deler Stig Ulrichsen fascinerende historier om Prins Henrik, en mand, der gennem årene delte vandene og fanget danskernes opmærksomhed. Uanset om du har en positiv eller negativ opfattelse af den franske prins, vil dette foredrag åbne øjnene for hans komplekse personlighed og uforglemmelige humor.
Prins Henrik, der ofte følte sig misforstået i sin rolle som prinsgemal, var både folkelig og flamboyant. Han nægtede at blive begravet ved siden af dronningen, med henvisning til sin utilfredshed med titlen som prinsgemal. Samtidig var han en mand med en stor passion for kunst, vin og poesi, og kendt for sin evne til at bringe smil og latter med sin særlige charme.
Med skarpe anekdoter og nye perspektiver på Prins Henriks liv og personlighed skildrer Stig Ulrichsen en mand, der gik ind i folk med træsko på, og som levede sit liv med humor og hjerte. Dette foredrag er for alle, der ønsker at forstå manden bag myten - en folkelig prins, der både fascinerede og forundrede.
Dette foredrag er en del af Fredagshøjskolen.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere