
FOF Sydøstjylland
UNDER UDARBEJDELSE
I samarbejde med Annas Højskole dykker vi ned i Portugals fascinerende kultur og natur sammen med Rasmus Forman, der bor i landet.
Vi begynder opholdet i den charmerende havneby Vila do Conde, lige nord for Porto. Efter fire dage i Porto-området flytter vi ind på et dejligt landhotel, med udsigt over den smukke Minho-flod, som danner grænse mellem Portugal og Spanien.
I samarbejde med Annas Højskole dykker vi ned i Portugals fascinerende kultur og natur sammen med Rasmus Forman, der bor i landet.
Vi begynder højskole-opholdet i den charmerende havneby Vila do Conde, lige nord for Porto. Efter fire dage i Porto-området flytter vi ind på et dejligt landhotel, med udsigt over den smukke Minho-flod, som danner grænse mellem Portugal og Spanien.
I løbet af ugen skal vi også opleve Porto, Nordportugals stolte hovedstad, som er en af landets ældste byer. Gennem århundreder har Porto været centrum for portvinsproduktion og handel, og portvinshusene ligger side om side på sydsiden af den smukke Douro-flod. På nordsiden breder byen sig i terrasser op ad stejle skråninger, og langs floden finder vi den maleriske Ribeira-promenade med forretninger og restauranter. Vi skal ud at sejle på floden – og naturligvis smage den berømte portvin.
Hver morgen begynder vi med morgensang og et oplæg, inden vi drager ud og undersøger det portugisiske hverdagsliv, kultur og landskab. Undervejs hører vi om forholdet til det mægtige Atlanterhav, der har haft en enorm betydning for søfartsnationen Portugal, og været en kilde til opdagelser, handel og verdensudsyn . Vi hører også om portugisernes relation til Spanien, som historisk set har været præget af krig og rivalisering – og vi lærer (næsten) at tale portugisisk!
Vi besøger også et folkeligt marked, går over grænsen fra Portugal til Spanien, nyder lokale retter og portugisisk vin – og naturligvis skal vi også opleve den stemningsfulde fado-sang, der beskrives som ”Portugals sjæl sat på toner”.
I Vila do Conde har vi adgang til fantastiske sandstrande og på landhotellet venter en swimmingpool med panoramaudsigt over Minho-dalen – så husk badetøjet!
Kursusleder er Rasmus Forman, dansker bosat i Nordportugal siden 2008. Han taler portugisisk, kender landet indgående og deler generøst ud af sin viden om landets kultur og historie og det som optager portugiserne netop nu.
👉 Turen udbydes i samarbejde med Annas Højskole som er medlem af Rejsegarantifonden nr. 3122.
Dobbeltværelse - delt med anden kursist: 13.800 kr.
Enkeltværelse: +2500 kr.
Fly Aalborg, Billlund eller Århus --> Porto t/r
Transfer til og fra lufthavn
Ophold på Hotel Brazão i Vila do Conde og Boega Hotel ved Vila Nova de Cerveira
Dansktalende kursusleder
Oplæg og foredrag
Transport med bus og tog i Portugal
5 x fælles frokost
4 x fælles aftensmad
Sejltur på Duoro-floden
Besøg i portvinskælder og på Vinho Verde vingård
Fado
Bidrag til Rejsegarantifonden
Lufthavnsskatter og afgifter
Drikkevarer
2 x frokost
3 x aftensmad
Portvinssmaging torsdag aften
Vælg rejsen øverst til højre og tryk dernæst på "Få til sendt tilmeldingslink".
Frem send mail som angivet
Du modtager tilmeldingslink fra Annas Højskole
Mandag den 5.10.2026
08.30 Afrejse mod Porto
Transfer til vores hotel i havnebyen Vila do Conde, der danner rammen for vores højskole i første del af ugen. Indkvartering.
12.30 Fælles frokost efterfulgt af eftermiddagspause.
15.30 Velkomst, højskolesang og introduktion til Portugal.
17.30 Byvandring i Vila do Condes smukke, gamle gader.
19.00 Fælles aftensmad på god lokal restaurant. Vi tager en "hvem er hvem?" runde under middagen.
Tirsdag den 6.10.2026
8.00 - 9.00 Fælles morgenmad.
9.00 Efter morgenmad er der morgensang og introduktion til Nordportugals hovedstad: Porto.
10.00 Med bus til Portos historiske centrum. Vi besøger bl.a. São Bento-stationen, hvor 20.000 kakler skildrer landets historie. Herefter går vi til den romanske domkirke og nyder udsigten over flod og by, inden at vi ad smalle stræder når ned til den mægtige Douro-flod.
12.30 Fælles frokost på den livlige havnekaj.
14.30 Efter frokost tager vi en times sejltur på Douro-floden under byens seks berømte broer. Vi bliver sat af på sydsiden af floden, hvor portvinshusene holder til. Vi får en rundvisning i en lokal portvinskælder og nyder livet ved floden og de gamle gader.
17.30 Kører bussen tilbage til Vila do Conde.
Aftensmad på egen hånd i mindre grupper. Ingen spiser alene, hvis man ikke ønsker det.
Onsdag den 7.10.2026
8.00 - 9.00 Fælles morgenmad.
9.00 Morgensang. Oplæg om det Portugisiske sprog. Rasmus´ portugisiske hustru Sofia fortæller om det portugisiske sprog og omgangsformer. Vi lærer at sige: godmorgen og tak og at bestille den rigtige kaffe. Vi hører også om grundelementerne i det traditionelle portugisiske køkken, og om hvem og hvornår man kysser på kinden.
10.30 Efter morgensamling går vi langs floden ud mod Atlanterhavet. Her møder vi Abel, som er ud af fiskerfamilie, og som fortæller os om portugisernes forhold til det storslåede Atlanterhav.
12.30 Fælles frokost på en lokal fiskerestaurant.
14.00 Efter frokost besøger vi havnen, hvor net og grej gøres klar til fiskeri på det store Atlanterhav.
15.00 På vej tilbage til bymidten kommer vi forbi en af byens mange gode stranden. Her er mulighed for en dukkert. Går man ikke i vandet, kan man nyde udsigten og en kaffe på en af de mange cafeer langs vandet.
19.30 Om aftenen spiser vi portugisisk tapas og holder kulturaften med særligt fokus på den smukke portugisiske sangtradition ”fado”, fremført af lokale musikere. Fado er beskrevet som Portugals sjæl sunget højt – melankolske stemmer, længsel og skæbne flettet sammen.
Torsdag den 8.10.2026
8.00 - 9.00 Fælles morgenmad.
9.00 Morgensang og morgensamling. Efter morgensamling er dagen på egen hånd:
For de som ønsker at besøge Porto igen, tager vi med metro. Rasmus tager med ind i metro og fortæller om mulighederne. Der er også mulighed for at blive i Vila do Conde og gå en tur langs havet. Eller simpelthen nyde dagen i de små gader og besøge det lokale skibsbyggermuseum.
Om aftenen er der tilbud om fælles aftensmad og portvinssmagning.
Al forplejning er for egen regning i dag. Vi fortæller gerne om gode spisesteder!
Fredag den 9.10.2026
8.00 - 9.00 Fælles morgenmad.
9.00 Morgensang + morgensamling. Til morgensamling fortæller Rasmus om portugisisk mentalitet, som både favner gamle landlige traditioner og moderne europæisk levevis.
10.00 Tager vi bussen for at ”flytte på landet”.
11.00 Undervejs gør vi stop ved den smukke Lima flod. Her går vi en tur og hører om portugisisk flora og fauna og spiser picnic i det grønne. Kaffen tager vi på en landlig cafe.
14.30 Vi fortsætter længere mod nord og gør holdt på en vingård, der producerer Vinho Verde (”den grønne vin”). Vi får en rundvisning på vingården og smager på den lokale vin.
17.00 Ankomst til vores smukke landhotel, der ligger uden for den lille købstad Vila Nova de Cerveira. Hotellet ligger højt i landskabet med fantastisk udsigt over Minho floden og nabolandet Spanien.
Indkvartering og mulighed for at gå i poolen før aftensmad.
19.30 Fælles aftensmad på landhotellet. Vi synger højskolesange og hygger os.
Lørdag den 10.10.2026
8.00 - 9.00 Fælles morgenmad.
9.00 Efter morgensangen går vi til Vila Nova de Cerveira, hvor det store og farverige ugentlige marked finder sted. Her samles både portugisere og spaniere for at handle, mødes og opleve stemningen. Rasmus giver en introduktion til markedet, og herefter er der god tid til at gå på opdagelse på egen hånd.
12.30 Fælles frokost på god lokal restaurant.
14.00 Besøger vi byens Biennale og får indblik i, hvordan en mindre ”udkantsby” bruger kunsten til at holde sig i live. Herefter er der fælles kaffe og tilbud om byvandring.
Resten af dagen er til fri disposition. Aftensmad kan enten nydes i byen eller på vores landhotel.
Søndag den 11.10.2026
8.00 - 9.00 Morgenmad.
9.00 Efter morgensangen tager vi lokalbanen langs den smukke Minho-flod til grænsebyen Valença. Her besøger vi den historiske bykerne, der ligger gemt inde i et imponerende fæstningsanlæg. Vi får et oplæg om forholdet mellem portugisere og spaniere – om forskelle og ligheder, og om hvordan de to lande er gået fra krige og stridigheder til et fredeligt naboskab.
12.30 Frokost kan nydes på en af de mange gode restauranter i fæstningsbyen – eller man kan tage den korte tur over til Spanien og spise tapas. Der er kun lidt over én kilometer!
Om eftermiddagen kører toget os tilbage til Vila Nova de Cerveira. For de vandrelystne er der mulighed for at gå ca. 6 km ad den portugisiske camino-sti.
Tilbage på hotellet er der god tid til en dukkert i poolen eller en drink i baren med udsigt over den smukke grænseflod.
19.30 Afslutningsmiddag med fælles underholdning og sange fra Højskolesangbogen.
Mandag den 12.10.2026
Efter morgenmad er der afgang til lufthavnen.
Ret til ændringer forbeholdes
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere