Skip to content

Glæd dig - Der kommer snart nye hold på hjemmesiden - Få besked som en af de første når de er klar 📬

Tilmeld nyhedsbrevet
Varmt vand træning FOF

Bevægelse i vand

For dig, der ikke kan deltage på et alment hold

Bevægelse i vand foregår på dette hold i bassin med almindelig temperatur, hvor øvelserne er særligt tilrettelagt til den enkelte deltagers handicap, så som funktions nedsættelse og mobilitetsproblemer.

Gennem øvelser med vand som modstand arbejder vi med muskler og led på en blid og rolig måde, så bevægeligheden i kroppen bliver vedligeholdt.

Velegnet for deltagere med funktions problemer i bevægeapparatet pga. bl.a. gigt, udskiftede led, ryglidelser, diskusprolaps, piskesmæld eller lignende handicaps.

Kom og oplev glæden ved bevægelse og vedligehold af bevægeligheden i kroppen.

Der er ikke tale om svømmeundervisning – udelukkende om undervisning i bevægelse i vand.


Dette hold er for dig, der ikke kan deltage på et almindeligt hold. Der skal derfor udfyldes en handicap erklæring ved underviseren på første mødegang du deltager. Manglende underskrift på en handicap erklæring fra underviseren medfører at deltagelse på holdet skal afvises.

... i så fald henvises til vores øvrige hold.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Tirsdag 19.08.2025 15:00-15:45 Brændkjærskolen Amanda Bro
2 Tirsdag 26.08.2025 15:00-15:45 Brændkjærskolen Amanda Bro
3 Tirsdag 02.09.2025 15:00-15:45 Brændkjærskolen Amanda Bro
Se alle Se færre
Amanda Karmark Bro
Underviser

Amanda Bro

Mit liv med dans

Min karriere som danser startede tidligt, da jeg allerede som barn tog mine første spæde dansetrin på et forældre-barn-hold. Jeg har siden danset mange forskellige dansestilarter. Dog primært sportsdans på konkurrenceniveau i Danmark. Nu banker mit hjerte for den orientalske dans, hvor jeg har forelsket mig i især folklore- og fusionsstilarterne.

Samlet set har jeg omkring 20 års danseerfaring.

Mavedans

I undervisningen ligger jeg vægt på teknikken og kropsforståelse, mens musikforståelse og respekt for kulturen, der gennemsyrer dansen, i lige så høj grad er centrale elementer.

Jeg rejser ofte til Mellemøsten for at få ny inspiration, autentisk undervisning og en føling med dansen i sit kulturelle ophav.