Glæd dig - Der kommer snart nye hold på hjemmesiden - Få besked som en af de første når de er klar 📬
Tilmeld nyhedsbrevetGlæd dig - Der kommer snart nye hold på hjemmesiden - Få besked som en af de første når de er klar 📬
Tilmeld nyhedsbrevetVi vil på dette hold arbejde med forskellige typer brød, både grove og lyse. Vi leger lidt med surdej, som er med til at give brødet smag og holdbarhed.
Du lærer de små fiduser, som gør, at brødet ikke alene smager godt, men også ser professionelt ud, når det kommer ud af ovnen.
Du kan forvente at få følgende med hjem:
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Onsdag 29.10.2025 | 17:00-20:40 | Brændkjærskolen | John Bramsen |
2 | Onsdag 12.11.2025 | 17:00-20:40 | Brændkjærskolen | John Bramsen |
Jeg er født i 1972, udannet bager i 1991 og har undervist siden 2012.
Jeg har været selvstændig siden 2008, været Bagermester siden 2007 og vundet en 3. plads til DM i Rugbrød.
Jeg elsker at eksperimentere med alt mulig inden for faget og elsker at videregive guldkorn i min undervisning.
Jeg mener man lærer bedst, når man har fingrene i dejen - eller hvad det nu er vi arbejder med. Derfor er meget af min undervisning også praktisk.
Det vigtige for mig er, at når du går fra kurset, har du lysten til at arbejde videre med det vi har arbejdet med.
Det sjove ved faget er at vi alle lærer nyt hver dag.