Skip to content

Kontoret holder sommerferie og er tilbage igen mandag d. 4. august. God sommer og på gensyn 👋

Tilmeld nyhedsbrev
Kursister der laver MediYoga øvelser

MediYoga

Få større bevægelighed, færre smerter i led og muskler, samt mindre stress og uro. Forbedr åndedrættet, blodtrykket, søvnen, hjerterytmen og humøret med MediYoga.

MediYoga er en evidensbaseret moderne medicinsk og terapeutisk yogaform. MediYoga kan udføres liggende eller siddende. Kort sagt; MediYoga passer til alle, som ønsker at få det bedre, uanset udgangspunkt. Kan du trække vejret, kan du lave MediYoga.

MediYoga er en yoga opskrift med fem forskellige ingredienser: vejrtrækning, blide fysiske øvelser, håndstillinger, fokus og mantra. Den røde tråd er vejrtrækningen, som er den del, der tydeligst knytter de mentale og fysiske aspekter sammen.

Vær opmærksom på praktisk information i bemærkningerne under hvert hold.

Information

  • Dato 22.10.2025-26.11.2025
  • Adresse Østerbyskolen
    Nygade 17
    6600 Vejen
  • Lokale Gymnastik drengesal
  • Bemærkninger Mød op i afslappet tøj. Medbring egen yogamåtte, et lille tæppe og en drikkedunk. Medbring også evt. yogapude, yogablokke og øjenpude. Ovenstående vil evt. kunne forudbestilles og købes hos underviser inden opstart.

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Onsdag 22.10.2025 17:30-19:00 Østerbyskolen Mona Lippert
2 Onsdag 29.10.2025 17:30-19:00 Østerbyskolen Mona Lippert
3 Onsdag 05.11.2025 17:30-19:00 Østerbyskolen Mona Lippert
Se alle Se færre
Mona Lippert, underviser i MediYoga
Underviser

Mona Lippert

Mere end 20 års erfaring og succes som leder, egen virksomhed som konsulent, coach, foredragsholder, underviser, workshops m.m., samt MediYoga-instruktør.

Mit CV består af såvel praktiske som teoretiske erfaringer, herunder diverse uddannelser og certificeringer.

Mennesker og udvikling har altid været min indre drivkraft og passion. Min arbejdsmetode er bedst karakteriseret ved en autentisk, intuitiv og ligefrem tilgang, hvor jeg giver det rette modspil, der ofte er nødvendig for udvikling og målopfyldelse.

Fra ’69, gået i ”livets skole” og sidst men ikke mindst, mor til 3 dejlige voksne drenge.