
FOF København og Nordsjælland
Smag cabernet sauvignon fra hele verden og oplev, hvordan klima, blends og producentstil former druens karakter. En aften med syv vine, hvor du selv vurderer forskelle, kvalitet og udtryk på tværs af lande.
Den lille tykskindede cabernet sauvignon-drue stammer oprindelig fra bordeaux-distriktet i Frankrig, men den dyrkes i dag over det meste af verden. Den giver mørke, kraftfulde og tanninrige vine, der for bordeaux-vinenes vedkommende ofte skal gemmes i mange år for at udvikle sig og blive modne og afrundede. Særligt de større og dyrere vine skal gemmes, mens vinene fra de oversøiske distrikter med deres varmere klima ofte er blødere og hurtigere drikkemodne.
I de senere år har global opvarmning medført, at mange oversøiske cabernet sauvignon-vine ofte holder 15% alkohol eller mere. Også i Bordeaux oplever man, at vine med en overvægt af cabernet sauvignon jævnligt holder 14 % eller mere i alkohol, hvor det for få årtier siden kun var 12-12,5%.
Denne aften skal vi smage syv cabernet sauvignon-dominerede vine i prisklassen 2-500 kr. fra lande som Frankrig, Italien, USA, Australien, Chile, Argentina og Sydafrika. Der bliver således rig lejlighed til selv at vurdere stilforskelle mellem de forskellige producenter og lande, og om der er overensstemmelse mellem pris og kvalitet.
Rene cabernet sauvignon-vine er sjældne i dag, da man de fleste steder ofte blander med 10-30% andre druer som f.eks. merlot, cabernet franc og petit-verdot, og det er der også i de vine, vi smager.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Der er ingen hold tilgængelige lige nu.
Kig forbi igen senere – vi opdaterer løbende.
Se mere