
FOF København og Nordsjælland
Løft dit tyske markant på en intensiv sommeruge, hvor vi træner læsning, samtale og forståelse. Du bygger videre på dit A2-niveau og nærmer dig B1, så du trygt kan bruge sproget på rejsen.
På en uge bringer vi dit tysk i topform, så du er klar til en rejse i sommerferien. Hen over fem sammenhængende dage gennemgår vi det tyske sprog, læser tyske tekster og taler tysk sammen, så du vil blive klædt godt på til at kunne begå dig i Tyskland og Østrig. Måske vil du gerne tage dertil på sommerferie eller en anden type rejse?
Intensivkurset omfatter 4 timers daglig undervisning fra mandag til fredag. Udgangspunktet er et vist grundlæggende kendskab til tysk, som vi i fællesskab vil løfte til et højere niveau. Ambitionen er at nå niveau B1.
Vi bruger et kompendium, som sælges af underviseren på kurset til ca. 50 kr.
Vil du vide mere om niveauet på kurset? Se niveaubeskrivelse her.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Der er ingen hold tilgængelige lige nu.
Kig forbi igen senere – vi opdaterer løbende.
Se mere