
FOF København og Nordsjælland
FOF København og Nordsjællands kreative billedskole i påskeferien henvender sig til børn i alderen 7-12 år, som har lyst til at udfolde sig kreativt. Vi arbejder fantasifuldt med flamingo, ler og ispinde og skaber finurlige konstruktioner og skulpturer. Billedskolen rundes af med en udstilling, hvor forældrene inviteres til at se vores arbejde.
Kom og vær med på et hyggeligt påskehold, som er bygget op omkring tre stationer, hvor børnene kan arbejde med forskellige skulpturelle udtryk.
Station 1: Flamingo, varmetråd, lim, farve
Vi sætter det store flamingoskærebord og andre udskæringsredskaber frem. Under vejledning kan børnene udskære skulpturelle elementer, som de efterfølgende kan sætte sammen og male på forskellig vis.
Station 2: Ispinde og limpistoler
Børnene kan her lime ispinde sammen til fantastiske konstruktioner, som de kan male, klistre glimmer på og dekorere på diverse måder. Konstruktionerne kan også indeholde flamingoelementer fra station 1.
Station 3: Modellering
Ler og modelér-redskaber er lagt frem. Sammen modellerer vi fantasien ud i rummet.
Undervejs opbygger vi en udstilling af alle de værker, børnene laver, og på kursets sidste dag inviterer vi forældrene til at komme og se vores arbejde.
Billedskolen henvender sig til børn i alderen 7-12 år, der har lyst til en kreativ påskeferie. Der kræves ingen forudgående erfaring – kun lysten til at udfolde sig kreativt og fantasifuldt.
Alle de redskaber, vi skal bruge, er lagt frem på de tre stationer. Medbring kun madpakker og noget at drikke til pauserne.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere