Skip to content

Finder du ikke det niveau eller hold, du søger, er du altid velkommen til at kontakte os på info@fof-aalborg.dk.

Workshop - Kom godt i gang med korssting

Workshop - Kom godt i gang med korssting

Vil du lære at brodere med korssting?
Tilmeld dig denne kreative workshop, hvis du vil lære grundlæggende teknikker i korssting og skabe dine egne små broderiprojekter.

På workshoppen gennemgår Sonja Rømer trin for trin, hvordan du broderer med korssting. Du får mulighed for at brodere en personlig nøglering, mens du lærer de basale teknikker og får tips til at arbejde med tråd og stof.

Kurset er for alle, både begyndere og dem, der ønsker at genopfriske deres færdigheder i korssting. Du behøver ingen forudgående erfaring med broderi.

Efter workshoppen vil du have lært de grundlæggende teknikker i korssting og fået praktisk erfaring med at lave et færdigt broderiprojekt, som du kan tage med hjem.

Hvad skal du medbring?

Du skal selv medbringe en lille saks, blyant, viskelæder og eventuelt en broderinål med spids. Sonja Rømer donerer et startsæt med de grundlæggende materialer til workshoppen.

OBS: Husk at købe indgangsbillet til garnfestivalen. 
For at kunne deltage i workshoppen, skal man også have købt en indgangsbillet til festivallen, en billet koster 30 kr. 
Køb indgangsbillet her