Skip to content
maleri_1

Lær at male som Emil Nolde

Er du tiltrukket af kraftige farver, ekspressivt penselarbejde og malerier, der emmer af følelse og frihed? Så er dette malekursus med inspiration fra Emil Nolde noget for dig!

Nolde var en af de mest markante skikkelser i tysk ekspressionisme – kendt for sine levende farvevalg, intuitive penselstrøg og stærke følelsesmæssige udtryk. På kurset dykker vi ned i hans kunstneriske univers og lærer, hvordan du kan omsætte dine egne indtryk og følelser til stærke, personlige malerier.

🖌️ På kurset arbejder vi med:
• Noldes karakteristiske farvepalet og modige kompositioner
• Intuitiv og spontan maleteknik
• Motiver som landskaber, blomster, religiøse temaer og figurer
• At give dine værker et levende, emotionelt og personligt udtryk

Kurset er åbent for både begyndere og øvede, der ønsker at slippe kontrollen og finde glæde i det ekspressive og umiddelbare i malerkunsten.

Materialeliste:

Medbring følgende:
• Ét eller flere lærreder (fx 40x50 cm, 50x70 cm eller efter eget ønske)
• Akrylfarver eller akvarel (Nolde arbejdede ofte med flydende medier)
– Primærfarver + hvid, sort, brun, violet og grøn
• Pensler i forskellige størrelser (både brede og fine)
• Evt. spartel, klude og svampe
• Sprayflaske med vand og palet

Glæd dig til et farverigt og frit maleforløb, hvor følelser og farver får lov at flyde frit på lærredet!

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Søndag 26.10.2025 10:00-16:00 FOF Aalborg Maziar Etemadi
Maziar Etemadi

Maziar Etemadi

Maziar Etemadi er maler, poet og filosof med mange års erfaring, herunder tidligere arbejde på både Aalborg og Århus Universitet. Nu fokuserer han på sin karriere som kunstner og filosof. Maziar har været medforfatter og redaktør på flere antologier om kunst og æstetik. I øjeblikket arbejder han på en bog om malerkunst og forskellige stilarter gennem de seneste to århundreder.

Maziar har udstillet sine værker siden 2017 både i Aalborg og Aarhus. Du kan se mere af hans kunstværker på hans Facebook-side, "Art Gallery Maz Ete."