Skip to content

Finder du ikke det niveau eller hold, du søger, er du altid velkommen til at kontakte os på info@fof-aalborg.dk.

Bluesguitar for begyndere

Drømmer du om at spille bluesguitar? På dette kursus får du en solid introduktion til bluesens verden. Vi arbejder med både becifringer og tabulatur, og du lærer at spille klassiske bluessange, rundgange og turnarounds. Derudover gennemgår vi grundlæggende guitarteknik og improvisation med fokus på solospil. Du får også mulighed for at skrive din helt egen bluessang.

Kurset henvender sig til dig, der minimum kan spille syv grundakkorder og gerne også F og Bm som barréakkorder uden større problemer. Det er målrettet letøvede guitarister og opefter.

Medbring egen guitar.

Information

Datoer

Dato Tid Sted Navn
1 Torsdag 18.09.2025 11:00-11:45 FOF Aalborg Nick Siriwadh
2 Torsdag 25.09.2025 11:00-11:45 FOF Aalborg Nick Siriwadh
3 Torsdag 02.10.2025 11:00-11:45 FOF Aalborg Nick Siriwadh
Se alle Se færre
Nick Siriwadh
Underviser

Nick Siriwadh

Nick Siriwadh - Musiker, Underviser og Musikentreprenør

Jeg er en erfaren og dedikeret musiker og underviser med tre årtiers erfaring inden for musikverdenen. I løbet af min musikalske rejse har jeg medvirket i en lang række orkestre og har opbygget en bred vifte af færdigheder.

Min undervisningsspændvidde omfatter guitar, bas, ukulele og sangskrivning, og jeg har haft fornøjelsen af at være musikunderviser i mere end 13 år. Det er min tro, at musikundervisning skal være sjov og udfordrende på samme tid, og jeg arbejder hårdt på at skabe en læringsoplevelse, der engagerer mine elever og tilpasser sig deres individuelle behov og færdigheder.

Min passion for musikformidling er en konstant kilde til motivation og inspiration. Jeg elsker at dele min glæde for musikken med andre og mener, at det aldrig er for sent at lære at spille et instrument. Så uanset om du er en begynder eller en mere erfaren musiker, er jeg her for at hjælpe dig med at udforske og udvikle dine musikalske talenter.

Udover min undervisning er jeg også en musikentreprenør og er involveret i en bred vifte af initiativer og foreninger inden for musikbranchen. Jeg er stifter af Aalborg Musikportal og Aalborg Musikforening og sidder i bestyrelsen for organisationer som ORA (landsorganisation for musikere) og UHØRT Festival i København.

Klik her for at se en kort video, der giver dig et indblik i min undervisning og min lidenskab for musik.

Tilmeld dig mine kurser og lad os udforske musikkens vidunderlige verden sammen.