Et intensivt forløb på tre torsdage aftener, hvor du kan være en del af et skrivefællesskab, uanset om du arbejder med din historie selvbiografisk eller fiktivt. Gennem oplæg, konkrete øvelser og konstruktiv respons får du gode råd og inspiration til at komme i gang eller videre med dit skriveprojekt.
Kurset er for alle; begyndere såvel som mere erfarne skribenter.
Kurset ledes af forfatterne Helle Merete Brix og Helle Højland, som begge har en stor interesse for forholdet mellem fiktion og selvbiografi og har mange års erfaring med at undervise på skrivehold.
Helle Merete Brix er forfatter og tidligere litteraturanmelder ved Weekendavisen og har i flere bøger gjort brug af sin egen historie.
Helle Højland er forfatter og har skrevet romaner for voksne, unge og børn. Hun har brugt sit eget liv i flere lydfortællinger.
Læs mere om underviserne her: https://www.hellemeretebrix.com/ og https://hellehojland.dk/
| Dato | Tid | Sted | Navn | |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Torsdag 20.11.2025 | 18:30-21:00 | Helle Merete Brix | |
| 2 | Torsdag 27.11.2025 | 18:30-21:00 | Helle Højland | |
| 3 | Torsdag 04.12.2025 | 18:30-21:00 | Helle Merete Brix |