Skip to content
Kasper Nesager foredrag om adoption og den splittelse man oplever som adoptivbarn

De adopteredes splittelse

De adopteredes splittelse

Adoptivbørn, om de er nationalt eller transnationalt adopterede, oplever en splittelse mellem deres oprindelse og adoptivfamilien. Denne dobbelte identitet kan være udfordrende at håndtere - for hvem er man?
Foredraget tager udgangspunkt i den aktuelle bog, Adoption - Identitet - Eksistens, der sætter fokus på, hvordan adopterede i voksenlivet lever med en dobbelt identitet, men også hvordan adopterede opnår en solid eksistens ved at håndtere tabuet om ens adoption. 

Adopterede oplever desuden "blinde pletter" i deres bevidsthed og reaktionsmønster, fordi den adopterede ikke har alle forudsætningerne for at forstå egen psyke - især ikke hvis man er adopteret fra et børnehjem. Debatten om adoption er aktuel i takt med regeringens ønske om flere nationale tvangsadoptioner. 

Om:
Kasper Nesager-Hansen er formand og medstifter af foreningen Netværk for Adoption & Børnehjælp (NAB). Han er desuden medforfatter på Adoption - Identitet - Eksistens (forlaget Mellemgaard, 2023).  Han er cand.merc. fra CBS og arbejder som freelancejournalist, forfatter og foredragsholder.