Kontoret er gået på sommerferie, vi er retur ved telefonerne igen den 6. august. Hjemmesiden holder ikke ferie og er klar til at betjene dig. God sommer 🌞
Tilmelding til nyhedsbrevKontoret er gået på sommerferie, vi er retur ved telefonerne igen den 6. august. Hjemmesiden holder ikke ferie og er klar til at betjene dig. God sommer 🌞
Tilmelding til nyhedsbrevØnsker du at berolige dit nervesystem og genfinde dyb ro, naturlig bevægelighed og velvære i kroppen?
Somayog er en blid yogaform, der er særligt velegnet til dig, som oplever træthed, spændinger, stivhed i muskler og bindevæv eller lider af kroniske smerter og hovedpine.
Hvad er Somayog?
Somayog kombinerer tre effektive metoder:
• Somatics: Langsom aktivering af musklerne, efterfulgt af dyb afspænding.
• Yoga: Blide strækøvelser synkroniseret med åndedrættet.
• Muskel- og bindevævsfrigørelse: Dybdegående selvmassage med bolde.
Hvordan foregår prøvetimen?
Timen udføres hovedsageligt i liggende eller siddende stillinger. Øvelserne er enkle, gentagne og udføres langsomt.
Efter prøvetimen vil du opleve en dyb ro i kroppen samt en naturlig lethed og smidighed i dine bevægelser.
På selve kurset vil du lære at:
• Berolige nervesystemet på en dybt afslappende og søvndyssende måde.
• Frigøre spændingsmønstre med enkle bevægelser.
• Bruge massagebolde til at løsne op i stramt bindevæv og muskler.
• Genfinde friheden og glæden ved bevægelse.
Prøvetimen er åben for alle
Somayog er for alle. Vi bruger yogatilbehør og bløde massagebolde – kom i behageligt, varmt tøj.
Vil du tilmelde dig selve kursusforløbet kan du gøre det her Dyb afspænding med SOMAYOG (begrænset antal pladser - først til mølle)
Om instruktøren
Shuchita er fysioterapeut og certificeret Somayog-instruktør med over 25 års erfaring i behandling af kroniske smerter.