Asger Jorn er formentlig vores største modernistiske kunstner. Han besluttede sig for at blive kunstner ret sent i livet og drog derefter til kunstens hovedstad Paris i 1936. Han var i perioder den klassiske, ludfattige kunstner, der alligevel arbejdede som en gal i troen på egne evner. Under besættelsens isolation opdagede Jorn den forhistoriske, nordiske kunst, og efter krigen var han en af hovedkræfterne bag sammenslutningen CoBrA.
Alt dette dykker vi ned i til foredragsrækken, hvor der tegnes et levende billede af det rastløse geni, af levemanden og af kvindebedåreren, der altid var på farten og sjældent blev et sted ret lang tid.
Påvirkningerne var mange karrieren igennem, men Jorn beholdt altid sit eget udtryk. Han var en enestående fornyer af dansk kunst på trods af, at gennembruddet aldrig kom i hjemlandet.
Rasmus Christian Olsen, mag.art.
Dato | Tid | Sted | Navn | |
---|---|---|---|---|
1 | Tirsdag 30.09.2025 | 10:15-12:15 | Skælskør Bibliotek | Rasmus Christian Olsen |
2 | Tirsdag 07.10.2025 | 10:15-12:15 | Skælskør Bibliotek | Rasmus Christian Olsen |
3 | Tirsdag 14.10.2025 | 10:15-12:15 | Skælskør Bibliotek | Rasmus Christian Olsen |
4 | Tirsdag 21.10.2025 | 10:15-12:15 | Skælskør Bibliotek | Rasmus Christian Olsen |
Se alle Se færre |
Rasmus Christian Olsen er mag. art. i kunsthistorie.
Han har undervist på Folkeuniversitet i København og Roskilde siden 2016. Endvidere er han foredragsholder og har afholdt kurser ved FOF, AOF, seniorhøjskoler og andre regi rundt om i landet.