Jeg underviser ud fra en naturvidenskabelig vinkel med fokus på balance i krop og sind, så du styrker din mentale sundhed gennem kropsbevidsthed. Jeg er meget inspireret af naturen og har en coachende tilgang i min undervisning, så nogle gange foregår det også udenfor.
Jeg stiler efter at give dig en øget forståelse for dit nervesystem og hvordan du kan regulere dette gennem sansestimulering, kropsbevægelse, åndedræt og naturkontakt. Så du bliver klædt på både med viden og praktiske øvelser, så det bliver en forankret del af dig.
Hvis du har været sygemeldt med stress eller døjer med smerter, så er det vigtigt at komme i gang med en træningsform, som ikke handler så meget om hårde træningsmål, men mere om at få samspillet mellem din krop og dit sind til at fungere. Nøglen til dette er neuroregulering. At arbejde med neuroregulering kræver tålmodighed, fordi nervesystemet har brug for tid og gentagelser for at komme i en ny tilstand. Det kan være en stor hjælp at udføre dette sammen med andre, fordi vi støtter hinanden i udviklingsprocessen.
Du lærer at slippe dine begrænsende overbevisninger, så du på sigt føler dig mindre stresset og oplever færre smerter. Dit udbytte af holdtræning i neuroregulering er øget energiniveau, en styrkelse dit selvværd, mere bevidst nærvær og større mod til at gøre mere af det, som du ønsker i dit liv.
Du behøver ikke være i god form for at komme i gang med naturlig neuroregulering. Det handler om at starte med små skridt og blide bevægelser, så du fornemmer en glæde ved at komme i gang.
At deltage på et hensynstagende hold giver god tid og plads til dig sammen med andre i et træningsfællesskab, hvor du bare skal dukke op. Her vil du hurtigt opleve den ro, som dit nervesystem har brug for, fordi vi ikke skal præstere, vi skal bare bevæge os sammen.
Jeg har selv været sygemeldt med stress to gange. Det var herefter, at jeg begyndte at beskæftige mig med mindfulness og fik øjnene op for hvordan naturen og vores egen krop kan hjælpe os tilbage igen. Men jeg har også erkendt, at vi altid må gøre noget aktivt for, at vi opretholder en god neuroregulering. Gruppedynamikken spiller en væsentlig rolle her.
Jeg er naturvidenskabeligt funderet med en ph.d. grad i sundhedsvidenskab. Derudover er jeg certificeret i mindful coaching, uddannet mindfulness instruktør og naturtræner. Mit fokus pt er neuroregulering, hvor jeg dels har gennemført kursus hos Den Intelligente Krop om “Kropslig tilgang til den polyvagale teori” og er i gang med en uddannelse i “Neuroflow”.
Jeg driver min selvstændige virksomhed Mindshift, hvor omdrejningspunktet handler om det jeg kalder ‘naturlig livsledelse’. Med i rygsækken har jeg solid erfaring med undervisning og afholdelse af workshops, foredrag og temadage for grupper og virksomheder. Jeg har tidligere afholdt FOF kursus “Naturmeditation i skoven” og jeg underviser på ungeforløb i naturen i Egedal Kommune og for landsorganisationen SIND.

Underviser