10/02, 11/02 & 12/02
FOF Aalborg
Hvem nåede først Sydpolen? Oplev den dramatiske fortælling om Roald Amundsen og Robert F. Scotts historiske kapløb gennem Antarktis i et spændende foredrag hos FOF Aalborg.
Året er 1909. Nordpolen er netop blevet opdaget af Robert Peary, og verdens opdagelsesrejsende vender nu blikket mod syd – mod Antarktis og håbet om at sætte sit navn på verdenskortet.
Den norske langrendsløber Roald Amundsen mener at have fundet den rette metode til at krydse den barske isørken og plante det norske flag som det første på Sydpolen. Men han får skarp konkurrence fra det britiske imperium og søofficeren Robert F. Scott, der er fast besluttet på at lade Union Jack vejre på klodens sydligste punkt.
Hvem kommer først – og med hvilke konsekvenser?
I dette spændende foredrag tager Troels Bering dig med tilbage til en af historiens mest dramatiske ekspeditioner. Du får indblik i rivaliseringen mellem Amundsen og Scott, de ekstreme udfordringer på Antarktis og de valg, der kom til at afgøre udfaldet af kapløbet til Sydpolen.
Glæd dig til et medrivende historisk foredrag hos FOF Aalborg, hvor du kommer tæt på en af polarhistoriens mest fascinerende fortællinger.
Praktiske oplysninger
Der er unummererede pladser
Din tilmeldingsbekræftelse fungerer som billet (mobil eller print)
Billetter til foredrag og rundvisninger refunderes ikke
Dørene åbner kl. 16:30
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere