
5. oktober
FOF København og Nordsjælland
Få et nuanceret indblik i Kinas udvikling gennem de sidste fire årtier. Med udgangspunkt i personlige erfaringer fortæller Henrik Bjørn om samfundsforandringer, ældres vilkår og muligheder og udfordringer i samarbejdet mellem Kina og Danmark.
Få et indblik i Kina, der er mere nuanceret og balanceret end det sort-hvide billede, der ofte dominerer mediernes fremstilling af landet som Vestens modsætning og fjende.
Henrik Bjørns foredrag tager afsæt i hans personlige erfaringer med Kina gennem fire årtier – som rejsende, studerende, etnografisk feltarbejder i det landlige Kina, leder af en amerikansk velgørenhedsorganisation, repræsentant for et Fairtrade-firma og senest som leder af et dansk-inspireret ældrecenter i Shanghai med seniorboliger, plejehjem og hospital (2016–2018).
Du kan blandt andet glæde dig til en engagerende og tankevækkende fortælling om ældres vilkår i Kina – både på landet og i storbyerne – og til at få indblik i muligheder og udfordringer i det dansk-kinesiske samarbejde på ældreområdet.
Foredraget vil også gøre dig klogere på den store udvikling, Kina har gennemgået de sidste fire årtier, som Henrik Bjørn personligt har oplevet den – fra landets fjerneste hjørner til storbyen Shanghai.
Henrik Bjørn er antropolog og rejseleder for rejsebureaet Victors Farmor. Han har siden 1983 tilbragt sammenlagt 14 år i Kina fordelt over omkring 150 ophold og rejser.
Klik på et tidspunkt for mere info og tilmelding.
Se mere
Se mere